Hollywoodi álomból orosz valóság: az első film, amit tényleg az űrben forgattak!

Shape Image One
Hollywoodi álomból orosz valóság: az első film, amit tényleg az űrben forgattak!

A nyelvtanulás egyik sikeres módszere, ha a tanult nyelven eredetiben megnézünk egy filmet. Ez nem új megállapítás, már itt, a blogon is számtalanszor elhangzott. Rengeteget segít, ha a film témája érdekes, esetleg még lelkesedünk is érte. Erre remek példa a 2023-ban bemutatott orosz film, aminek a címe Вызов, azaz kihívás.

Az alábbiakban olvasd el erről a zseniális filmről Attila izgalmas összefoglalóját!

„Miért is imádom ezt a filmet? Már gyerekként érdekelt az űrhajózás és 8 évesen tudtam egy-két vitathatatlan tényt.

A Szovjetunió (és Oroszország) számos elsőséget birtokol az űrkutatást tekintve. Ebben elvitathatatlan szerepe van Szergej Pavlovics Koroljovnak.

„Elsők az űrben” – egy büszke örökség új fejezete

  • A Szovjetunió elsőként juttatott műholdat a világűrbe (Szputnyik 1 – 1957).
  • Az első űrhajós szovjet volt (Gagarin – 1961) – a különféle konteokkal nem foglalkozom, bár közöttük talán van olyan, aminek lehet igazságalapja
  • Az első űrséta is hozzájuk fűződik (Alekszej Leonov – 1969).

Persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy az első „emberes” küldetés a Holdra dicsősége az Amerikai Egyesült Államokhoz kötődik.

Az orosz űrkutatás új győzelme: amikor a sci-fi valósággá válik

És most jön egy újabb dolog, amiben Oroszország az első. Számos film készült már az űrutazásról, amelyek között vannak fergetegesen jók.

Ilyen a valós eseményeken alapuló Apolló 13, amely az amerikai űrkutatás legsikeresebb kudarca, még ha ez a megállapítás paradox is.

Nagyon szeretem még az Armageddon vagy a Mentőakció című filmeket, mivel ezek története, a bennük szereplő karakterek, a zenéjük, az színészi, operatőri teljesítményük fenomenális. Igaz, óriási badarságok vannak bennük és ezeket felismerni nem kell tudósnak lenni.

És íme a legújabb film – a Вызов (azaz Küldetés – a továbbiakban csakis az orosz címet használom). Már több film készült, amelynek egyes jelenetei a világűrben játszódnak, amit különféle trükkökkel oldottak meg.

Mégis a Вызов az első, amelynek egyes jeleneteit TÉNYLEG részben a világűrben, vagyis a Nemzetközi Űrállomáson forgatták.

Igaz, az Amerikai Egyesült Államok már foglalkozott a gondolattal évek óta, de Oroszország beelőzte. (Erre vonatkozóan vannak is fricskák Elon Musk felé.)

A film első része nagyrészt a Földön – ezen belül is Oroszországban (Moszkvában) játszódik. Nem titkolom, hogy lenyűgözött a Roszkozmoz, a kiképzések helyszínének látványa és az, ahogy megjelenik a filmben a tisztelet Koroljov és Gagarin iránt.

Vészhelyzet 400 kilométer magasan: a film, ami nem csak fikció

A világűrben egy baleset történik és egy űrhajós (Oleg Bogdanov) nagy bajba kerül. A sérülése olyan jellegű, hogy műteni kellene, ami a Földön egy közepesen súlyos, de azért valószínűleg sikeres beavatkozás lenne. Csakhogy a visszatérést a nagy megterhelés miatt Bogdanov nem élné túl.

Mit lehet ebben a helyzetben tenni? A beavatkozást a világűrben, azaz a Nemzetközi Űrállomáson kell végrehajtani, de az űrhajósok nem képzett sebészek. Ráadásul a súlytalanságban másként működnek a dolgok.

Ettől a ponttól kezdve összekapcsolódik a filmbéli történet és a valóság.

A történet szerint egy képzett sebészt (Evgenyija Vlagyimirovna ‘Zsenya’ Belijeva) nagyon gyorsan kiképeznek az űrutazásra, hogy a műtétet ott hajtsa végre. A valóságban Júlia Pereszild színésznőt képezték ki az űrutazásra, hogy a filmet ott forgassák le vele.

És mi a helyzet a stábbal? A Nemzetközi Űrállomáson forgatott jeleneteknél a stábot Klim Sipenko rendező, operatőr jelentette. Tehát őt is kiképezték az űrutazásra.

A Földön egy film forgatásához egy egész stábra (akár több tucat) emberre van szükség. De több “civilt” nem lehetett felküldeni, mivel a Szojuz űrhajók 3 személyt tudnak szállítani és szükség volt egy képzett űrhajósra is. Ő volt Anton Nyikolajevics Skaplerov űrhajós, az Orosz Föderáció hőse. Eddig összesen 165 napot töltött a világűrben. A filmben is megjelenik és saját magát alakítja.

Amikor űrhajósok állnak kamera elé: a legautentikusabb szereplőgárda

A Nemzetközi Űrállomáson űrhajósok élnek. Ezeket a szerepeket kik játszották el? Természetesen az orosz űrhajósok mindent megoldanak, akár még színészi szerepet is vállalnak.
Először is a bajba jutott, megsérült Oleg Bogdanov szerepét Oleg Viktorovics Novitskij játszotta el, aki szintén az Orosz Föderáció Hőse. Eddig 545 napot töltött a világűrben.
Még egy orosz űrhajós jelenik meg a filmben név szerint Pjotr Kudrjavtsev, szerepét Pjotr Dubrov játszotta el, aki természetesen szintén az Orosz Föderáció Hőse és már 355 napot töltött az űrben.
Hogy debütáltak színészként? Ha színészi rutinjuk nem is volt a filmben a Nemzetközi Űrállomáson szereplő orosz űrhajósoknak, de szakmai szempontból mindenképpen hitelesek.

A valóság találkozik a fikcióval: egy színésznő valódi űrélményei

Lebilincselő, ahogy keverednek a színésznő Júlia Perszild és a főszereplő Evgenyija Vlagyimirovna ‘Zsenya’ Belijeva alakja és megélései. Az elragadtatás a váratlantól, a világűrtől, a súlytalanságtól, amit Zsenya a filmbéli karakter eljátszik, ugyanaz, amit Júlia Pereszild színésznő, magánember életében először a világűrben átélt.

Több mint film: egy történelmi mérföldkő az űrkutatásban

Gyönyörű képeket láthatunk az űrállomáson, engem lenyűgöztek. Persze vannak a filmben számomra nagyon furcsa dolgok. Természetesen fogalmam nincs, hogy orvosi szempontból, ami történik, az helytálló-e. Azt sem értem, hogy űrhajózási szempontból mi valódi és mi nem. De azt nem nagyon hiszem, hogy a filmben látható felkészítés után, bárkit is kivinnének a Nemzetközi Űrállomásról űrsétára.

És hol vannak a Nemzetközi Űrállomáson tartózkodó amerikai űrhajósok? Ide tegyek három pontot vagy valami más okból maradtak ki?

Egyébként is az amerikaiak szerepe a Nemzetközi Űrállomáson a filmben elenyésző. Ehhez fontos tudni, hogy a filmet ugyan 2021-ben forgatták, de csak 2023-ban mutatták be. Szóval ide teszek három pontot …

A film nézése közben számos más kérdés is felmerült bennem, de ezeket nem merem feltenni, mivel nem értek az űrkutatáshoz.

Mindezzel együtt is remek film a Вызов. Bár nem haladnak az események iszonyú gyorsasággal – a játékidő több mint két és fél óra -, de nem unatkoztam. Nem túl pörgős a film, de a látványvilág miatt nem is bántam.

És persze nem unatkoztam az orosz nyelv miatt sem. Számos köznyelvi fordulat elhangzik benne, amit a nyelvtankönyvek nem feltétlenül tanítanak meg.

Hol nézhető meg? Sajnálatos módon a magyar és EU-s mozik nem mutatták be ezt a remek filmet. És jön megint a három pont …

Szerencsére a videa.hu magyar felirattal közzétette ezt a filmet. Ezen a linken találod:

https://videa.hu/videok/film-animacio/the-challenge-a-kihivas-2023-2h-44m-drama-fu4NDRtTrHjguMkw

Sajnálom, hogy ezt a filmet nem láthattuk Magyarországon méltó körülmények között: kivetítővásznon, moziban. Ezzel együtt is élmény.

Az űr nem ismer határokat: amikor 2024-ben oroszok és amerikaiak együtt repülnek

Még egy érdekes dolog az űrutazásról, ami ugyan nem ehhez a filmhez kapcsolódik, de nem árt tudni, ha már szó volt Oleg Viktorovics Novickijról.

Az Űrkutatás Magyarul csatorna élőben közvetítette egy Szojuz MSz-25 kilövését, ami halasztások után 2024. március 23-án történt. Az orosz űrhajóssal együtt repültek a Nemzetközi Űrállomásra a belorusz Marina Vasziljevszkaja és most vegyünk egy nagy levegőt: az amerikai Tracy Calwell-Dyson. Nos itt legjobb, ha teszek megint három pontot és nem folytatom a gondolataimat …

Ezek – hogy is mondjam – nem a Roszkozmoszra, vagy az Orosz Föderációra nézve lennének bíráló élűek. És még nem is Tracy Caldwell-Dysonra vagy a Nemzetközi Űrállomás amerikai nemzetiségű legénységére, akik mint minden küldetést, a Szojuz MSZ-25 űrhajósait tisztelettel, szeretettel fogadtak.

Én – csakúgy mint az orosz űrhajósokra – az amerikaiakra is tisztelettel, csodálattal tekintek.”

Linkek, amelyekkel te is beleszerethetsz ebbe a filmbe

Az alábbiakban még néhány link a tájékozódáshoz, amelyeket szintén Attilának köszönhetünk:

A film előzetese – 1

Előzetes – 2

Élő Youtube közvetítés a Szojuz MSZ-19 kilövéséről a NASA (!!!) jóvoltávól 2021. október 5-ről:

ttps://www.youtube.com/watch?v=oqIEdEWKB4s

Júlia Pereszild színésznő, Klim Sipenko operatőr és Oleg Viktorovics Novickij űrhajós a Szojuz MSZ-18 fedélzetén 2021. október 17-én tért vissza a Földre. Ennek élő közvetítését szintén a NASA jóvoltából követhettük:

https://www.youtube.com/watch?v=gJdzIYmuEzE

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük